Uncategorized

Film ve Dizi Sektörünün Gelişimi

Film ve dizi sektörünün gelişimi bir çok farklı ülkede kendi minimalinde ve kendi sosyolojik yapısına uygun olarak ilerlemektedir. ABD film ve dizi sektörünün kralı durumunda ve ülke ekonomisinin büyük bir kısmı bu iki sektör üzerinden yürümektedir. Ancak ABD kadar popüler olan Bollywood ise özellikle dizilerini Ortadoğu ülkelerine ve Türkiye’ye satarak büyük bir yol kat etmektedir. Tüm bunlara ek olarak Bollywood özellikle film sektöründe hala Hollywood filmlerinin teknolojisini yakalayamamış durumdadır. Her ne kadar bugün yazılım sektörünün büyük bir kısmı Hindistan üzerinden yürüsede yazılıma olan ilgilerini film sektörünün animasyon yapımlarına göstermedikleri için hazırlanan filmler hala drama türünde senaryolaştırılarak hazırlanmaktadır. Ancak elbette ki Bollywood’daki Amir Khan etkisini göz ardı etmemek gerekir. Birçok filmi bir çok dünya ülkesinde imdb puanı yüksek bir şekilde izlenmektedir.

Film ve dizi sektörünün Türkiye ayağına bakacak olursak özellikle Türkiye dizileri ortadoğu ülkelerinde oldukça popüler. Ancak ülkemizdeki tv dizileri ise son zamanlarda eskiden görmüş olduğu ilgi ve rağbeti kaybetmiş durumdadır. Çünkü internet dizilerinin ortaya çıkmasıyla birlikte yeni nesil genel olarak dizi takiplerimi Netflix ya da blue tv üzerinden izlemektedir. Ancak bu da ülkedeki dizi sektörünün gerilediğini değil aksine yeni bir gelişme alanı bulduğunun göstergesidir.

Türkiye’de Dizi Sektörünün Son Hali Ne Durumda?

Türkiye’deki dizi sektörünün özellikle internet dizilerine dönüşmesi öncelikle yabancı dizilerin dizi sitelerinden izlenmeye başlaması ile yeni bir dönüşüm yaşamaya başlamıştır. The Lost, Prison Break, Game of Thrones gibi dizi serilerinin ülkemizde de oldukça ilgiyle izlenmesi internet dizilerinin popüleritesini sağlamıştır. Bununla birlikte dizi sitelerinin Kore dizilerini yayınlamaya başlamaları ve bunların ciddi bir rağbet görmesi ve Türk kültürüne hitap etmesi bunlara benzer yeni Türk dizilerinin çekilmesini sağlamıştır. Ancak ebetteki internet dizilerinin Türk versiyonlarının çekilmesine en büyük ön ayak olan dizi 01 dizisidir. Dizinin tamamen gerçek bir kültürden hareketle çekilmesi dizinin izlenme rekorları kırmasını sağlamıştır. Bununla birlikte amatörlerden güç alan profesyoneller birçok farklı yapıda ve senaryo da internet dizisi çekmeye başlayarak özellikle z kuşağına hitap eden yeni bir dizi sektörü oluşturmuştur.

Türkiye’de genç kesimin ilgisini kaybeden televizyon dizileri ise bu sefer y kuşağı ve esas kendi kuşağı olan x kuşağına hitap eden dramatik dizilere yeniden yönelmiştir. Bu aşamada ilginç bir şekilde tv de yayınlanan ABD dizileri reyting almazken, Kore dizileri reyting almazken Hint dizileri ciddi bir izlenme oranı ve reyting almaya başlamıştır. Bu bağlamda özellikle X kuşağı ve öncesine Hint dizileri ile hitap edebildiğini gören televizyon yapımcıları konu bağlamlarının ve konunun işlenişinin aynı olduğu yeni dizi versiyonları oluşturmaya çalışmıştır. Bu sebepledir ki kanal 7 de yayınlanan hint dizisinin evin x kuşağı ve öncesi izlerken, İstanbullu Gelini ise evin hem x hem de y kuşağı izlemektedir. Bu üç kuşak tv dizilerinde aynı ve benzer tadı ararken z kuşağı ise aradığı tadı internet dizilerinde, ABD dizilerinde ve Kore dizilerinde bulmaktadır.

Türkiye’de Film Sektörü Ne Durumda?

Türkiye’deki film sektörü drama konusunda oldukça zayıf işler çıkartırken komedi özellikle de üçüncü sınıf komedi noktasında oldukça rağbet gören filmler oluşturmaktadır. Özellikle belli bir seri yakalanan komedi filmlerinin olması ve Cem Yılmaz, Şahan Gökbakar gibi isimlerin komedi filmleri çekmesi dışında Türkiye2deki film sektöründe pek de bir hareketlenme bulunmamaktadır.

Ancak tüm bunlara ek olarak özellikle festival filmleri noktasında oldukça başarılı iler çıkartan Türkiye bu aşamada ülkemize birçok ödüllü film kazandırmaktadır. Ancak gelin görün ki ülkenin entelektüel kitlesi göz önüne alındığında bu filmlerin ödül alması da kitleleri etkileme noktasında pek de bir anlam ifade etmemektedir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Can Sarıkoç

Merhaba! Ben Can, 2003 yılında İstanbul'da doğdum. Küçük yaşlardan itibaren teknolojiye meraklı olduğumdan dolayı birçok araştırma yaptım. 2016 yılı itibariyle ''Google Dijital Pazarlama'' sertifikasını aldım. Yazılım ve Mobil Oyun konusunda da bilgiliyim. 2019 yılında ise dizivefilmler.net'i kurdum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı